Venue

Transportation (Airport - City Center)
Airport Shuttle Buses: One of the most economical ways to reach Rome city center from Fiumicino Airport (Terravision Frim). There are buses every 30 minutes (05:35 AM - 23:00 PM). Ticket fee is 7 Euro. The ticket price can buy 5 Euro via internet (http://www.terravision.eu/.).

      * The train is another option and you can travel by train (14 €).
      * Taxi is 48 €, vehicles for 6 people are 65 €.
      * Taxi for 4 person is 48 €, Taxi for 6 people are 65 €.

Transportation (Termini Center - University)
Roma’daki tüm toplu taşıma araçlarında aynı bilet kullanılmaktadır. 1€ vererek aldığınız bileti 75 dakika boyunca sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca bir gün boyunca istediğiniz kadar yolculuk yapmanızı sağlayan günlük biletlerin fiyatı ise 4€. Eğer Roma’da 3 gün kalacaksanız ve her gün toplu taşımayı kullanmayı planlıyorsanız, 3 günlük biletin fiyatı ise 11€’dur.
Termini istasyonunun önünden kalkan 223 yada 360 nolu otobüslere binerek Fiume durağında inip 350m kadar yürüdüğünüzde “Via Salaria, 113” adresinde bulunan ve Kongrenin yapılacağı yer olan Sapienza Universitesi CoRiS departmanına (Dipartimento di Comunicazione e Ricerca Sociale) ulaşabilirsiniz.


There are many alternatives for accommodation in Rome (Hotel, Hostel, Apart, Apartment, etc.) and they are expected to organize the accommodation of the participants themselves.

Online bildiri özeti toplama sistemi Zkongre